ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی – انواع، درمان و قیمت
ارتودنسی نامرئی يك راه حل مناسب براي يک لبخند زيبا

برای داشتن یک لبخند زیبا و دندان‌های مرتب، دیگر بیشتر از این احتیاجی به پر شدن دهان با سیم های بد شکل و براکت ها ندارید .

با افزایش اطمینان و ارزش و پیشرفت های روز افزون تکنولوژی ارتودنسی نامرئی ، این روش را یک روش جایگزین برای براکت های سیمی معمولی بد شکل و قابل رویت کرده است. الاینرهای شفاف که بریس های شفاف نیز نامیده می شوند ، با استفاده از تکنولوژی پیشرفته کامپیوتری که حرکت دندان را پیش بینی می کند ساخته شده و بدین ترتیب ابزارهای ارتودنسی قابل برداشت را مهیا می سازد که به تدریج ، دندان ها را مرتب می کنند.

شرایط استفاده از ارتودنسی نامرئی
در صورتی که این نوع از بریس‌ها برای موارد نامرتبی خاص ( بنا به تشخیص دندانپزشک) ویا مشکلات پیچیده جویدن مناسب نباشند بهتر است که از روش های ارتودنسی قدیمی استفاده شود.

ارتودنسی نامرئی می تواند در شرایط زیر مورد استفاده قرار گیرد:

دندان گرازی و overjet(جلو بودن بیش از حد فک بالا) ، دندان‌های با فاصله زیاد یا روی هم جمع شده ویا دندان‌های کج

این روش ارتودنسی نامرئی برای بزرگسالان و نوجوانان طراحی شده اند و وقتی که هنوز دندان‌های شیری در دهان باقی مانده‌اند استفاده از آن توصیه نمی شود. بچه ها و نوجوانان کم سن و سال تر که با مشکلات ارتودنسی مواجه می شوند، بهتر است که به بریس های فلزی قدیمی یا براکت های سیمی مراجعه نمایند، با این حال اگر میخواهید از ارتودنسی نامرئی استفاده کنید تنها در صورت تایید دندانپزشک یا ارتودنتیست میتوانند این کار را انجام دهند. الاینرهای شفاف در ابتدا تنها برای بزرگسالان طراحی شده بود.

این الاینر ها به یک همکاری مستمر و منظم نیاز دارد چون باید این الاینرها را ۲۲ ساعت در روز استفاده کرده و نباید این امر را فراموش یا اینکه الاینرها را گم کنند.

انواع ارتودنسی نامرئی
انواع معروف ارتودنسی نامرئی شامل : براکت های سرامیکی‌، بریس‌های درونی و الاینر‌های شفاف هستند. تنها بریس‌های سرامیکی به بریس‌های فلزی شباهت دارند با این تفاوت که از براکت های رنگ دندان (و گاهی اوقات سیم‌های رنگی) نسبت به انواع فلزی برای مرتب کردن دندان ها استفاده می‌کنند. به طور کلی ، چون بدون لکه هستند و از سرامیک های با رنگ مشابه رنگ دندان در آنها استفاده شده نسبت به انواع فلزی کمتر در معرض دید هستند اما به اندازه ی بریس های درونی یا الاینر های شفاف ، نامرئی نیستند.

براکت های درونی که به انها بریس های نامرئی درونی، بریس های زبانی یا i braces نیز گفته می شود به همراه الاینر های شفاف یک قدم جلوتر رفته اند و در حال پیشرفت برای نامرئی کردن این درمان هستند. این را هم باید در نظر داشت که هر جایگزین، فواید و اشکالات خود را نیز دارد.

ارتودنسی نامرئی

بريس هاي سراميكی شفاف از مواد كامپوزيتي ساخته شده اند كه ضعيف تر و شکننده تر از بريس هاي فلزي هستند. براكت هاي سراميكي از براكت هاي فلزي بزرگتر هستند و براي نگه داشتن انها روي سيم كماني، به نوارها يا رشته هاي لاستيكي نياز است. چون رشته ها سفيد يا شفاف هستند مي توانند به راحتي لكه دار شوند. هر چند لكه دارشدن يك مشكل بزرگ نيست زيرا هر وقت كه بخواهيد (معمولا هر ماه) مي توانيد ان را عوض كنيد.گيره هايي كه خودشان بسته مي شوند ( Sel fligate یا Damon ) نيازي به متصل كننده هاي سیمي يا فنري ندارند.

همانند بريس هاي فلزي، براكت هاي سراميكي تا زماني كه درمان كامل نشود برداشته نمي شوند و مي توانند موجب اذيت و آزار و ناراحتي شما شوند چراكه مرتبا مراقبت از دندان، غذا خوردن و صحبت كردن شما را پيچيده مي كند.

و به اين علت كه به اندازه ي بريس هاي فلزي محكم نيستند ، بريس هاي سرامیکی بايد به مدت طولاني تري روي دندان باقي بمانند. از اين رو ارتودنسی شما بایستی از يك نيروي اهسته و تدريجي استفاده كند تا مواظب اين باشد كه فشاري به انها وارد نشود. همچنين بريس هاي سراميكي معمولا گرانتر از بريس هاي قديمي فلزي هستند.

براکت های درونی
ارتودنسی نامرئی
براکت هاي دروني را پشت دندان‌ها مي جسپانند بنابراين از ديد پنهان مي مانند. براي ساخت iBrace هاي معمول از تصاوير اسكن شده قسمت داخلي دندان استفاده مي كنند . براكت هايي كه معمولا با كامپيوتر طراحي شده اند ، به قسمت هاي داخلي دندانهاي بالايي و گاها پاييني چسپانده مي شوند. اين كار باعث جذاب شدن آن براي افراد حاضر در جامعه شده زیرا در استفاده از الاينر هاي شفاف يا بريس ها و براكت هاي قديمي(سيمي) براي جلوي دندانها ، اذیت می شدند. و از ان جاييكه الاينر هاي شفاف را ميتوان برداشت، و احتمال آن وجود دارد كه گم شوند باعث به تاخير افتادن درمان مي شوند. در روش براکت های درونی iBrace ها در جاي خود ثابت شده و قابل حركت نيستند و براي تسريع در درمان با آنها مي توان از فنر استفاده كرد مانند فنرهايي كه در بریس های بیرونی از آن استفاده مي شود با اين تفاوت كه استفاده از فنر در آن مشكل تر است.

اشكال iBrace قيمت بالاي ان نسبت به بريس هاي قديمي براي دندانهاي جلويي است که دلیل ان استفاده از كامپيوتر در ساخت براكت است. چون در ساخت اي بريس ها از كامپيوتر استفاده ميشود بنابراين يك روش جديد به حساب مي ايد. بسياري از ارتودنتیست ها در درمان با بريس هاي نامريي يا تجربه نداشته و يا راحت نيستند بنابراين از آن برای درمان استفاده نمی کنند. صحبت کردن، راحتي، بهداشت نگهداري از دندان و برداشتن پلاك دندان ممكن است چالش هاي مربوط به iBrace باشد.

الاینر های شفاف
ارتودنسی نامرئیالاینرهای شفاف یک سری از هم تراز کننده های شفاف و قابل برداشت هستند که با دندانها به خوبی منطبق می شوند و با کمترین درد و ناراحتی با دندان ها جفت می شوند. الاینر های شفاف تقریبا نامرئی هستند و کمترین مقاومت را در برابر لک شدن از خود نشان می دهند. با وجود انها هیچ براکت یا سیمی برای شکستن یا ضرب دیدن وجود نخواهد داشت. انها را می توان برای غذا خوردن، نوشیدن و سایر کارهای دیگر درآورد و مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را بسیار آسان تر می کنند.

از آنجایی که الاینر های شفاف را می توان برداشت این الاینرها به تحریک بیشتر و مرتب کردن مداوم احتیاج دارند و به راحتی گم می شوند که این باعث تاخیر در بهبودی و هزینه های تعویض اضافی می شود. با وجود راحت بودن انها، الاینرهای شفاف میتوانند موجب ناراحتی یا درد خفیف به خصوص در اغاز فیکس کردن و به هنگام اعمال فشار روی دندانها به هنگام تکان دادن انها می شود. ( که البته در تمام روش های ارتودنسی وجود دارد و این عیب به حساب نمی آید). به علاوه الاینرها تنها از سوی دندان پزشکان و ارتودنتیست ها باید تایید شوند و به نگهداری ویژه و پرهزینه ای نیاز دارند.

برای الاینر های شفاف ، پس از انکه دکتر ارتو شما قالب ۳بعدی دندانهایتان را تهیه کرد، ان را به لابراتوار مخصوص تولید کننده می فرستد و ان را مطابق و مناسب یا دندان شما با استقاده از تکنولوژی کامپیوتری می سازند. سپس انها را برای دندانپزشک ارتو شما برای ازمایش و ارزیایی می فرستند و بعد ان ها را در دسته هایی اماده می کنند. شماری از این الاینرها به مشکلات ارتودنسی خاص شما بستگی دارند. هر دسته را برای محدوده خاص زمانی استفاده می کنید وتنها برای غذا خوردن، اشامیدن ، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن انها را بر می دارید. دندانها به تدریج به دسته ی جدید عادت کرده و کم کم لبخند شما را تغییر می دهد. در معاینات دوره ای، دندانپزشک دسته ی دیگر الاینر را اماده کرده و پیشرفت درمان را بررسی می کند. بازبینی معمولا در پایان اولین سری از درمان درخواست می شود تا هر گونه جزییات ناتمام اصلاح شود.

طول درمان ارتودنسی نامرئی
به شرایط و نوع بریس های نامریی مصرفی شما بستگی دارد. که حدودا این بریس ها باید به مدت ۱۲ تا ۱۸ ماه مورد استفاده قرارگیرند. هر چند گاهی این مدت درمان طولانی تر نیز می شود.

بریس های فلزی بهترین کارکرد را دارند چرا که از سخت ترین مواد ساخته شده اند.بریس های سرامیکی با وجود این که بهتر و محکم تر به نظر می رسند زمان بیشتری باید روی دندان باقی بمانند چرا که استحکام بریس های فلزی را ندارند. همچنین بریس های درونی زمان بیشتری را برای موثر واقع شدن می طلبند .

دفعات درمان با الاینرهای شفاف متفاوت است برای مثال در درمان الاینر های نامرئی به ۲۰-۳۰ الاینر برای دندان‌های بالا و پایین به مدت ۹-۱۵ماه احتیاج است. دفعات درمان صحیح با الاینر شفاف از ۱۲-۲۴ماه متغیر است و بستگی به مساله ی نامرتبی دندانهای شما دارد. طول درمان به طور متوسط ، ۳۲مرحله ی درمانی دارد که در ۸ فاز اجرا می شود، در حالی که در موارد با نامرتبی کمتر، به ۱۲مرحله ی درمانی و ۳فاز نیاز است.

قيمت ارتودنسی نامرئی
قيمت ارتودنسی نامرئی مقداری بالاتر از درمان هاي قديمی ارتودنسی است كه از۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو متغير است. قيمت این بریس های نامرئی بستگی به نوع و طول درمان شما دارد که هرچه طولانی تر باشد قیمت آن بالاتر می رود که البته از یک حدی بیشتر نخواهد شد.

ارتودنسی نامرئی مورد استفاده در مرکز تخصصی دندانپزشکی و زیبایی دکتر مهرداد ، محصول کمپانی Dento Smile فرانسه می باشد که این کمپانی یکی از برترین کمپانی های پیش تاز در سطح دنیا در زمینه ارائه خدمات کامپیوتری و دیجیتال جهت طراحی لبخند و ساخت الاینر های نامرئی جهت درمان ارتودنسی نامرئی می باشد. دکتر مهرداد افتخاری یکی از معدود دندانپزشکان کشور می باشد که لایسنس پایان دوره الاینر های نامرئی این کمپانی را دارا می باشد. البته برند های مختلف الاینر های نامرئی همچون invisalign نیز وجود دارند که این برند اولین برند ابداع کننده ارتودنسی نامرئی می باشد، که ساخت کشور امریکا ست ولی تا امروز هیچ گونه نمایندگی رسمی از آن در کشور ما وجود ندارد.
بنابراین تنها برند مطرح بین المللی موجود در جهان همین Dento Smile فرانسه می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا